Állásfoglalások

Közlemény az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetőinek menesztése kapcsán

A Szkeptikus Társaság vezetése és tagjai körében széleskörű megdöbbenést és felháborodást váltott ki az a lépés, amelyet a napokban az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője, Palkovics László tett, amikor azonnali hatállyal és indoklás nélkül felmentette az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetőjét és helyettesét. Mindezt közvetlenül azután, hogy az OMSZ által kiadott meteorológiai előrejelzés alapján az Operatív Törzs az augusztus 20-i tűzijáték elhalasztása mellett döntött, de a jelentés alapján várt vihar elmaradt. Az azóta zajló kormányzati kommunikáció nem cáfolta, hogy van összefüggés a tűzijátéknak az előrejelzés miatti elmaradása és a vezetőség menesztése között.

Csatlakozva az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársaihoz és más, az ügyben felszólaló hazai és nemzetközi szervezetekhez, a Szkeptikus Társaság is elítéli a döntést, amit a tudomány elleni nyílt politikai támadásnak tekintünk. Továbbá határozottan kérjük az innovációs és technológiai minisztert az OMSZ vezetőségének rehabilitálására, mivel semmilyen bizonyíték nem áll rendelkezésre, amely alapján szakmai mulasztásra lehetne következtetni a meteorológusok munkájában.

Fontosnak tartjuk tisztázni, hogy az OMSZ meteorológusai 80%-os valószínűséget társítottak a vihar bekövetkeztéhez, amivel tudományos szempontból teljesen korrekt módon jártak el. A tudomány ugyanis – bár bámulatos eredményeket ér el – mindig valószínűségekkel és nem 100%-os bizonyosságokkal operál, az időjárási események előrejelzésében pedig (azok roppant komplex, sokváltozós mivoltából eredően) ez fokozottan igaz. Ezt a tényt a politikai döntéshozatali mechanizmusokban elengedhetetlenül fontos lenne figyelembe venni és megérteni, hogy nem támaszthatunk irreális elvárásokat a tudomány és annak képviselői irányába. Etikátlan és megengedhetetlen a döntéshozók részéről, hogy a politikai döntéseik felelősségét a tudományosan korrekt információt adó tanácsadókra hárították.

Elítéljük azt a politikusi attitűdöt, amelyben a tudományt a politika játékszerének tekintik, nem pedig annak, amire hivatott. A tudomány ugyanis a világ jelenségeinek megismerésére, valamint az emberiség előtt álló kihívásokra adandó válaszok megtalálásának legjobb eszköze, amelynek ideológiai szabadsága elengedhetetlenül fontos, eredményei pedig megfontolandók akkor is, ha éppen nem tetszenek valamely közéleti szereplőknek.

Történelmi példákból tudjuk, hogy sosem vezetett eredményre, mikor egy kormány tudományos kérdésekben politikai alapú döntéseket hoz, illetve a megtorlás, nyomásgyakorlás és megfélemlítés eszközével él tudósokkal szemben. A tudomány félreértelmezésére vagy ignorálására alapuló hibás döntésekért a döntést meghozó személyeknek, nem pedig a tudomány eszközeivel élő tanácsadóknak kell felelősséget vállalnia.

Tisztelettel:

A Szkeptikus Társaság elnöksége

A Szkeptikus Társaság közleménye a Hagyományos Kínai Orvoslás részleg támogatásáról a Semmelweis Egyetemen

A mai napon az alábbi közleményt küldtük ki a magyar sajtó képviselőinek:

A Szkeptikus Társaság Egyesület csalódottan értesült a Magyar Közlönyben 2020. május 15-én közétett 1233/2020. (V.15.) Kormányhatározatról, amely A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar fejlesztéséről, továbbá a Hagyományos Kínai Orvoslás Részleg kialakításáról” szól. A határozat szerint a magyar kormány 5,9 milliárd forintnyi forrást tervez erre a célra fordítani. Tudomásunk szerint a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) részleg évek óta működik a Semmelweis Egyetemen, ahol egy ezzel a területtel kapcsolatos 4+1 éves képzést is kínálnak. Ezzel kapcsolatos kifogásunknak hangot adtunk 2017. június 23-án kelt közleményünkben.

A HKO részleg határozat szerinti bővítését azonban szintén erősen kifogásolható lépésnek tartjuk. A Semmelweis Egyetem az ország egyik legfontosabb és kétségtelenül legnagyobb múltú orvostudományi központja. Szilárd meggyőződésünk, hogy az intézményhez méltatlan annak falai között akár a gyógyítás, akár az oktatás során áltudományos, tudományosan megalapozatlan vagy bizonyítottan hatástalan módszereket alkalmazni.

Napjainkban egyre jobban terjednek az álhírek, áltudományos nézetek és a kuruzslás különböző formái. Ebben atudománytagadástól és általános bizalmatlanságtól terhes légkörben különösen fontos, hogy a gyógyító és oktató intézmények értő módon képviseljék a tudományt, annak erejét és értékét. A tudomány és annak megállapításai ugyanis nem csupán egy véleményt képviselnek, hanem a napjainkban különösen felértékelődött objektív valóságot vizsgálják. 

A Hagyományos Kínai Orvoslást is ebben az objektív viszonyrendszerben kell szemlélnünk, különösen akkor, ha egy orvostudományi egyetemen való oktatásáról van szó. Azonban a HKO egyes elemeiről, mint például az akupunktúra, szigorú protokoll szerint elvégzett vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy hatástalanok. Más, szintén a HKO körébe tartozó terápiák esetében pedig a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatok silány minőségűek, ezért nem fogadhatók el a módszerek hatékonyságának bizonyítására. Az is megállapítható, hogy a HKO főbb alapelvei, mint a meridiánokon áramló életenergia, áltudományos alapokon nyugszanak, ezért hiába, hogy például egyes gyakran alkalmazott gyógynövények esetenként tényleg hatásosak lehetnek, a komplett rendszer tudományosalapon erősen kritizálható. Történeti szempontból fontos megemlíteni, hogy a HKO jelenlegi rendszerét az 1950-es években Mao Ce-Tung utasítására állították össze, egymással össze nem függő népi gyógymódokból, hogy az akkori súlyos orvoshiányt enyhítsék.

Szeretnénk felhívni a figyelmet arra is, hogy a fentiek nem kizárólag a magyarországi Szkeptikus Társaság Egyesület álláspontját tükrözik. Sok más kritikus, a tudomány mellett kiálló szervezettel és intézménnyel egyetértésben az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete és az Európai Orvosi Akadémiák Szövetsége 2019-ben kiadott egy közös nyilatkozatot, amelyben elítéli a HKO módszereinek legitimációját az általános orvosi diagnosztika és terápiák terén.

Sajnálatos, hogy a kormány jelenlegi döntése a HKO újabb támogatásáról vélhetően politikailag motivált lépés, amely az orvosszakmai szempontok teljes figyelmen kívül hagyásával történt.

Egyesületünk célja a tényeken alapuló racionális gondolkodás értékének és a tudomány eredményeinek ismertetése, valamint az irracionális, áltudományos nézetek kritikája. Ezért a Szkeptikus Társaság nevében kérjük, hogy a Semmelweis Egyetem keretei között ne végezzenek áltudományokra épülő gyógyászati és oktatási tevékenységet, a Hagyományos Kínai Orvoslás részleg támogatása és bővítése helyett pedig azt szüntessék meg, illetve tegyék függetlenné ettől a nagymúltú és komoly presztízsű intézménytől.

Továbbra is meggyőződésünk, hogy Magyarországon az állami forrásokat a korszerű, bizonyíték alapú orvoslásra és az azt művelni képes orvosok képzésére kell fordítani. Minden "alternatívnak" mondott, valójában áltudományos módszer állami támogatása egyenértékű a közpénz elherdálásával, miközben a lakosság egészségét veszélyezteti, egyúttal pedig az alkalmazott természettudományok, különösen az orvostudomány hiteltelenítéséhez vezet. 

Tisztelettel:

A Szkeptikus Társaság elnöksége

A Szkeptikus Társaság közleménye ingyenenergia-gép állami támogatásáról

Társaságunk a mai napon a következő közleményt jelentette meg az Országos Sajtószolgálaton keresztül:

A Szkeptikus Társaság Egyesület és az Átlátszó.hu közös oknyomozó munkája feltárta, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium jogelődje 2013-ban 490 millió Ft támogatást ítélt meg egy olyan kutatás-fejlesztési projektre, melynek célja egy "ingyenenergia-gép" (lényegében örökmozgó) kifejlesztése volt. Az ilyen eszközök a fizika törvényei szerint nem működhetnek, így nyilvánvalóan megvalósíthatatlan projektre ítélték meg a támogatást. A Halna-Duna Kft. részére 247 millió Ft-ot fizettek ki az "Állandó mágnesek között ébredő erők munkavégzését felhasználó mágnes motor kutatása és kifejlesztése" c. projekt keretében (azonosítója: GOP-1.1.1-11-2012-0562). Az esetet feltáró cikkünk elérhető ezen a linken.

Cikkünk megjelenése után a Nemzetgazdasági Minisztérium közölte, hogy a szóban forgó projekt ügyében még tavaly szabálytalanságot találtak, ezért a támogatási szerződéstől elálltak és a cégtől a pénzt visszakövetelik. Noha társaságunk ezt kedvező fejleménynek tartja, ezen túlmenően szükségesnek tartjuk annak a döntéshozatali folyamatnak a felülvizsgálatát, amely ahhoz vezetett, hogy a támogatási döntés 2013-ban megszülethetett. Tisztázandó, miként történhetett meg, hogy érdemi szakmai értékelés nélkül ítéltek oda több száz millió forintos támogatást. Szükségesnek tartjuk kivizsgálni, hogy a szakmai értékelés elmaradása szabályszerű volt-e, s ha igen, akkor szükségesnek tartjuk azon jogszabályok felülvizsgálatát, amelyek egy ilyen kirívó esetet lehetővé tettek.

A Szkeptikus Társaság közleménye a hagyományos kínai orvoslás állami támogatásáról

Társaságunk az alábbi közleményt jelentette meg az Országos Sajtószolgálaton keresztül:

A Szkeptikus Társaság Egyesület megdöbbenéssel értesült arról, hogy a kormány több mint másfél milliárd forintot kíván fordítani arra, hogy a Semmelweis Egyetemen hagyományos kínai orvoslással foglalkozó részleget, ill. oktató-, gyógyító- és kutatóközpontot hozzanak létre.

A több ezer évesnek mondott, valójában különböző, megalapozatlan népi hiedelmekből az 1950-es években összegyúrt “hagyományos kínai orvoslás” alapjai a korszerű tudományos ismeretekkel összeegyeztethetetlenek, hatásosságát tudományos vizsgálatok nem igazolták, eredményei nincsenek, s a terület az áltudomány melegágya.

Felháborítónak tartjuk, hogy a magyar egészségügy jelenlegi katasztrofális helyzetében, amikor a kórházak fennmaradásukért küzdenek és az orvosok tömegesen vándorolnak nyugatra, akkor Magyarország az 1950-es évek Kínájának a példáját követi, midőn Mao Ce-tung a korszerű, nyugati orvoslásban képzett orvosok hiányát próbálta ellensúlyozni a “hagyományos kínai orvoslás” elterjesztésével — teljes tudatában annak, hogy ez nem megoldása, hanem elkendőzése az egészségügy problémáinak. Meggyőződésünk, hogy Magyarországon az állami forrásokat a korszerű, bizonyíték alapú orvoslásra és az ezt művelni képes orvosok képzésére kell fordítani. Minden "alternatívnak" mondott, valójában áltudományos módszerre kiadott forint az adófizetők pénzének eljátszása, egészségének veszélyeztetése, egyúttal pedig az alkalmazott természettudományok, különösen az orvostudomány hiteltelenítése.