A Szkeptikus Társaság közleménye a Hagyományos Kínai Orvoslás részleg támogatásáról a Semmelweis Egyetemen

A mai napon az alábbi közleményt küldtük ki a magyar sajtó képviselőinek:

A Szkeptikus Társaság Egyesület csalódottan értesült a Magyar Közlönyben 2020. május 15-én közétett 1233/2020. (V.15.) Kormányhatározatról, amely A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar fejlesztéséről, továbbá a Hagyományos Kínai Orvoslás Részleg kialakításáról” szól. A határozat szerint a magyar kormány 5,9 milliárd forintnyi forrást tervez erre a célra fordítani. Tudomásunk szerint a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) részleg évek óta működik a Semmelweis Egyetemen, ahol egy ezzel a területtel kapcsolatos 4+1 éves képzést is kínálnak. Ezzel kapcsolatos kifogásunknak hangot adtunk 2017. június 23-án kelt közleményünkben.

A HKO részleg határozat szerinti bővítését azonban szintén erősen kifogásolható lépésnek tartjuk. A Semmelweis Egyetem az ország egyik legfontosabb és kétségtelenül legnagyobb múltú orvostudományi központja. Szilárd meggyőződésünk, hogy az intézményhez méltatlan annak falai között akár a gyógyítás, akár az oktatás során áltudományos, tudományosan megalapozatlan vagy bizonyítottan hatástalan módszereket alkalmazni.

Napjainkban egyre jobban terjednek az álhírek, áltudományos nézetek és a kuruzslás különböző formái. Ebben atudománytagadástól és általános bizalmatlanságtól terhes légkörben különösen fontos, hogy a gyógyító és oktató intézmények értő módon képviseljék a tudományt, annak erejét és értékét. A tudomány és annak megállapításai ugyanis nem csupán egy véleményt képviselnek, hanem a napjainkban különösen felértékelődött objektív valóságot vizsgálják. 

A Hagyományos Kínai Orvoslást is ebben az objektív viszonyrendszerben kell szemlélnünk, különösen akkor, ha egy orvostudományi egyetemen való oktatásáról van szó. Azonban a HKO egyes elemeiről, mint például az akupunktúra, szigorú protokoll szerint elvégzett vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy hatástalanok. Más, szintén a HKO körébe tartozó terápiák esetében pedig a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatok silány minőségűek, ezért nem fogadhatók el a módszerek hatékonyságának bizonyítására. Az is megállapítható, hogy a HKO főbb alapelvei, mint a meridiánokon áramló életenergia, áltudományos alapokon nyugszanak, ezért hiába, hogy például egyes gyakran alkalmazott gyógynövények esetenként tényleg hatásosak lehetnek, a komplett rendszer tudományosalapon erősen kritizálható. Történeti szempontból fontos megemlíteni, hogy a HKO jelenlegi rendszerét az 1950-es években Mao Ce-Tung utasítására állították össze, egymással össze nem függő népi gyógymódokból, hogy az akkori súlyos orvoshiányt enyhítsék.

Szeretnénk felhívni a figyelmet arra is, hogy a fentiek nem kizárólag a magyarországi Szkeptikus Társaság Egyesület álláspontját tükrözik. Sok más kritikus, a tudomány mellett kiálló szervezettel és intézménnyel egyetértésben az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete és az Európai Orvosi Akadémiák Szövetsége 2019-ben kiadott egy közös nyilatkozatot, amelyben elítéli a HKO módszereinek legitimációját az általános orvosi diagnosztika és terápiák terén.

Sajnálatos, hogy a kormány jelenlegi döntése a HKO újabb támogatásáról vélhetően politikailag motivált lépés, amely az orvosszakmai szempontok teljes figyelmen kívül hagyásával történt.

Egyesületünk célja a tényeken alapuló racionális gondolkodás értékének és a tudomány eredményeinek ismertetése, valamint az irracionális, áltudományos nézetek kritikája. Ezért a Szkeptikus Társaság nevében kérjük, hogy a Semmelweis Egyetem keretei között ne végezzenek áltudományokra épülő gyógyászati és oktatási tevékenységet, a Hagyományos Kínai Orvoslás részleg támogatása és bővítése helyett pedig azt szüntessék meg, illetve tegyék függetlenné ettől a nagymúltú és komoly presztízsű intézménytől.

Továbbra is meggyőződésünk, hogy Magyarországon az állami forrásokat a korszerű, bizonyíték alapú orvoslásra és az azt művelni képes orvosok képzésére kell fordítani. Minden "alternatívnak" mondott, valójában áltudományos módszer állami támogatása egyenértékű a közpénz elherdálásával, miközben a lakosság egészségét veszélyezteti, egyúttal pedig az alkalmazott természettudományok, különösen az orvostudomány hiteltelenítéséhez vezet. 

Tisztelettel:

A Szkeptikus Társaság elnöksége